Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 19. 8. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Ako vyšetrovateľ vravím : Vyšetrujte Kisku ! Dôsledne!

redakcia SOL07. 03. 2019 17:30:28Blogy

 Jozef Bakša |   Ako vyšetrovateľ viem, že  vyšetrovanie Kisku, ak je dôvodné,  je správne.  Čo  a ako polícia vyšetruje ?  Bohyňa spravodlivosti Justicia na Slovensku nemá šatku na očiach a vidí. Prečo ?  

            Atmosféra v spoločnosti, a domnievam sa, že  aj v bezpečnostných zložkách, vrátane  armády, mi nie náhodou pripomína  roky mečiarizmu. Roky, keď riaditeľ SIS v rozhovore s ministrom vnútra riešil komu pridelí konkrétnu trestnú vec, aby bola vyšetrená podľa ich predstáv. Pojem " náš človek " sa vtedy nepoužíval. Nepredpokladám, že rovnakým spôsobom komunikuje dnes riaditeľ SIS  s Ministerkou vnútra alebo prezidentom PZ. Ale...

            Spomínate si na vyšetrovateľov stredoslovákov?

         V období mečiarizmu vtedajší minister vnútra Ľudovít Hudek  vo veci vyšetrovania odvlečenia Michala Kováča mladšieho kopol vyšetrovateľa Petra Vačoka, ktorý  si robil svoju prácu " do gúľ " a  nahradil ho vyšetrovateľom " stredoslovákom," ktorý vyšetrovanie viedol v zmysle predstáv vedenia Ministerstva vnútra a "štátnej  politiky."  V tom  čase sa v  toxických vyšetrovacích spisoch určite neviedlo vyšetrovanie nestranne a nezávisle.  Boli to divoké roky, ku ktorým by sme sa asi neradi vracali.  

        Policajné zložky boli úplne v područí politiky,   (ne)stíhalo sa  na objednávku a SIS stála čiastočne na druhej strane barikády a minimálne spolupracovala s organizovaným zločinom. Dnes ?  

            Ako je to dnes ? 

         Vnímam, že  ozbrojených zložkách dnes funguje akýsi systém autoregulácie. Časť ľudí na riadiacich postoch, ktorých, často jediným, cieľom je udržať si funkciu, nemusí dostávať pokyny z hora. Poznajúc systém dobre vedia  ako v niektorých háklivých veciach konať, aby bol ich prístup náležite ocenený zhora.  V snahe  zapáčiť sa svojim nadriadeným urobia všetko preto, aby dosiahli výsledok, "vrchnosťou" predpokladaný výsledok. Nemusia dostať pokyn ako sa vyšetrovanie viesť alebo či ho vôbec viesť, stačí náznak. Na systém, ktorý sa od socializmu v tejto oblasti nezmenil   si za tie roky títo ľudia  zvykli. V snahe zapáčiť sa mnohí riadiaci robia nadprácu, prideľujú spisy, usmerňujú pracovníkov operatívy a vyšetrovateľov tak, aby nebol postihnutý "náš človek."  Na druhej strane sa však snažia, aby niekomu,  kto je proti "našim ľuďom "   a dvíha hlavu dali jasne najavo, že si voči nim dovoľovať  nemôže.  Pre niekoho v ich   myslení platí prezumpcia viny a pre iného prezumpcia neviny. Oni rozhodujú koho operatívne rozpracujú,  obvinia či budú sledovať. Myslia v štýle čiernych barónov : " O tom, čo je pekné a čo nie, rozhodujeme my, Strana. "  Otázkou je kto je dnes tou stranou... 

           Máme aj dnes  stredoslovákov  ? Alebo ako sa dnes volajú vyšetrovatelia  "toxických" spisov a kde sa nachádzajú ? 

          Dnes existuje tiež množstvo toxických, teda politicky či inak  citlivých káuz. Systém prideľovania spisov, fungovania operatívnych policajných zložiek či postavenia prokurátora sa od čias mečiarizmu nezmenil. Zmenilo sa fungovanie ľudí ? Zmenilo sa niečo vnútri polície ? 

          Neviem či dnes existujú  vyšetrovatelia "stredoslováci", ktorí vedú alebo zastavujú trestné stíhanie na politickú objednávku.  Ak existujú neviem kde sa koncentrujú. Je možné, že sa vyšetrovania vôbec neovplyvňujú.  Je možné, že sa takéto ovplyvňovanie vyšetrovaní deje bez vedomia  vedenia PZ a je len snahou podriadených zapáčiť sa. A možno je všetko úplne inak ...

               Musíme bojovať o  dôveru verejnosti. 

         Je pravdou, že verejnosť verí, že vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka sa vedie objektívne s nasadením potrebného počtu prostriedkov  a síl. Je však isté, že verejnosť na nezávislé, neovplyvňované vyšetrovanie vo všetkých citlivých kauzách neverí.

           Tak vedenie rezortu ako aj my policajti by sme si mali uvedomiť, že verejnosť nás posudzuje podľa činov a hlavne, že ľudia majú pamäť.       

       Verejnosť si ešte  pamätá  tlačové besedy, kde minister vnútra  spochybňoval obeť. Okrem toho, že hovoril o živom  prípade,  priamo na tlačovke ukazoval zaistené dôkazy. spomínate ? Hedviga, blúzka, fixka... 

       Verejnosť  si spomenie na tlačové besedy ľudí, ktorí citovali z daňových údajov bez toho, že by mali k nim legálny prístup... ( Spomínate aj Mečiar nachádzal materiál na stole )

         Ľudia si pamätajú na  nahrávky podobné hlasu  politika, ktorý zháňal peniaze vlastnou hlavou...   

          Ľudia si veľa pamätajú   a pýtajú sa  prečo sa prezradenie daňové tajomstva týmto človekom nevyšetruje a prezradenie  bankového tajomstva týmto vyšetruje ? 

         Prečo, keď tento nezaplatí daň je stíhaný a tento nie ?

          Áno je potrebné a správne, aby sa prípad Andreja Kisku dôsledne a objektívne  vyšetril.

       Rovnako  potrebné je však, aby sa rovnako dôsledne  vyšetrila nahrávka zháňajúca peniaze vlastnou hlavou, peniaze  balené v alobale,  predaje štátneho majetku, prezrádzanie daňových tajomstiev na tlačových besedách,   agrobaróni, nahrávka z trezoru exgenerálneho prokurátora, uhoľní baróni, účty na Belize, Panama Papers  či všetky korupčné podozrenia atď.   

          Verejnosť sa pýta a bude pýtať  : Všetko sa vyšetruje  rovnako dôsledne ? 

           Skutočne platí padni komu padni ? 

           Čo myslíte ? 

        P. S. : Konajme tak, aby z dnešných dní nezostali v hlavách ľudí ďalšie pamätníky pochybne (ne)vyšetrovaných  vecí.  

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign