Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 16. 10. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Hudobná nedeľa bude so Saxophone Syncopators

159
Každú nedeľu počas letných prázdnin si môžete na Mierovom námestí oddýchnuť pri počúvaní pravidelných koncertov so začiatkom vždy o 17.00 hodine. Najbližšie to bude hudobná produkcia unikátneho saxofónového kvarteta.

Saxophone Syncopators sa špecializujú najmä na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny.

Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj, a stal sa veľkou inšpiráciou pre interpretov aj pre hudobných skladateľov. 

Saxophone Syncopators hrajú najstarší ragtime a hot jazz z rokov 1912 – 1920 v originálnych úpravách pre saxofónové kvarteto po vzore saxofónových ansámblov, ktoré v týchto časoch existovali, ako napr. Six Brown Brothers, Columbia Saxophone Sextette, The Missouri Entertainers, Joe Thomas Saxotette, Hollis Saxophone Quintet.

Na dosiahnutie čo najvernejšieho a najautentickejšieho zvuku používajú originálne dobové nástroje z 20-tych rokov minulého storočia. Okrem toho sa členovia zoskupenia venujú aj interpretácii skladieb tzv. vážnej hudby, ktoré v tomto období pre toto obsadenie boli skomponované.

 

Kto tvorí Saxophone Syncopators?

Pavol Hoďa (soprán/alt saxofón) ukončil v roku 1998 štúdium na Konzervatóriu v Bratislave, počas štúdia vyhral dvakrát 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií.  Pôsobil ako člen Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, spolupracoval s orchestrami  B Side Band Brno, Ondrej Havelka a jeho Melody Makers,  Dixielendový band Jaromíra Hniličky, Gustav Brom Big Band,  Štátny komorný orchester Žilina, Slovenská filharmónia, Košická filharmónia, Karlovarský symfonický orchester, Adolf Sax Quartet USA. V súčasnosti pôsobí ako člen orchestra Bratislava Hot Serenaders, Fats Jazz Band a v kvartete Saxophone Syncopators

Frederika Babuliaková (alt saxofón) ukončila štúdium na Konzervatóriu v Bratislave v roku 2014 s titulom „Najlepší absolvent roka“. V súčasnosti študuje v saxofónovej triede Alexandra Stepanova na Akadémii umení v Banskej Bystrici. V roku 2014 získala 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií v Banskej Bystrici a účinkovala na prestížnom stredoeurópskom festivale koncertného umenia v Žiline. Pravidelne sa zúčastňuje medzinárodných interpretačných kurzov v Ostrave v hre na saxofóne, kde pôsobia lektori Philippe Porteojie a Pawel Gusnar.

Ján Gašpárek (tenor saxofón) ukončil v roku 2000 štúdium na Konzervatóriu v Bratislave. V štúdiách pokračoval na Akadémii umení v Banskej Bystrici, kde v roku 2005 ukončil svoje magisterské štúdium. V rokoch 2003 a 2004 sa zúčastnil na medzinárodných interpretačných kurzoch v Maďarsku Ráckeve Music Castle Festival u lektorov Jože Kotar, Kohán István a Dittrich Tibor. Okrem pedagogickej činnosti a ďalších sólových a komorných aktivít pôsobí aj ako člen saxofónového kvarteta Saxophone Syncopators.

Ladislav Fančovič (barytón saxofón, aranžmány) ukončil štúdium hry a klavíri na konzervatóriu v Bratislave s titulom Najlepší absolvent roka 2000. Študoval na Akadémii múzických umení v Prahe v triede Prof. Mariana Lapšanského, na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni u Prof. Wolfganga Watzingera a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, kde svoje doktorandské štúdium ukončil v roku 2010. Viackrát sa stal finalistom a laureátom domácich a medzinárodných súťaží. Svoje vzdelanie si dopĺňa účasťou na majstrovských kurzoch, vystupuje ako sólista s mnohými slovenskými a českými orchestrami. Je vyhľadávaným komorným hráčom a stálym členom zoskupení Hugo Kauder Trio a Berger Trio. V roku 2011 zhmotnil svoju lásku k starému džezu tým, že založil a umelecky vedie jazzový orchester Fats Jazz Band, ktorý hrá swingovú hudbu 30-tych až 40-tych rokov minulého storočia. V roku 2014 založil saxofónové kvarteto Saxophone Syncopators, ktoré sa venuje autentickej interpretácii štýlu ragtime po vzore ansámblov zo začiatku 20. storočia.

Na koho sa môžete tešiť počas ďalších Hudobných nedieľ?

Z festivalu Pohoda príde 14. 7. prvý afganský čisto ženský orchester Zohra, nezabudnuteľné hity Karola Duchoňa ponúkne 21. 7. Ludo Kuruc Band a posledná júlová nedeľa bude s „vytunovanou“ cimbalovkou SilBand.

V auguste prídu duo Natalie & Martin Bies, speváčka Janais, český šoumen Josef Laufer, Pressburger Balkan Band a domáca kapela Autumnist.

Začiatok koncertov je vždy o 17.00. Vstup je voľný.

 

www.trencin.sk


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 2 A
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign