Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 19. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Ľudia so spôsobmi Kočnera sú takmer v každom meste a už aj na dedinách. Určite v menšom, no s rovnako nebezpečnými dosahmi na dianie a veci verejné.

Miloš Majko04. 05. 2019 22:12:31Tak to vidím ja...
200

Dnes je už bez obalu prezentované tvrdenie: "Podnikateľ Marian Kočner si za roky pôsobenia vo verejnom živote vytvoril skupinu, ktorá by sa dala prirovnať k mafiánskemu zoskupeniu. Kočnerovcom." Nielen Kočner ale stál nad obyčajnými ľuďmi, právom a veľakrát aj politikmi. Podobných "Kočnerovcov" aj keď v menšom či podstatne okresanejšom ponímaní máme prakticky v každom meste či už dokonca aj na maličkých obciach.  

Zpravidla ide o vplyvných podnikateľov, ktorí nie vždy svoj majetok nadobudli legálne, resp. v mnohých prípadoch minimálne základ ich podnikateľských aktivít bol z predražených verejných zákaziek. Alebo bol postavený na výborných informáciách nie dostupných každému kedy, kde a čo je možné výhodne kúpiť a následne s neskutočným ziskom predať. Napríklad pozemky pod priemyselný park. ;-)

V jednej z obcí máme dokonca podrobne zadokumentovaný prípad,  kedy starosta obce podnikatelovi z verejných zdrojov zaplatil o 37 000 Eur viac, ako žiadal. Napriek tomu, že  tento fakt konštatoval v správe z vykonanej kontroly Najvyšší kontrolný úrad, orgány činné v trestnom konaní nekonali dostatočne razantne a verejný činiteľ právnu zodpovednosť za nehospodárne vynaloženie finančných prostriedkov všetkých občanov (zatiaľ) neniesol. Bola to ale vina len príslušných orgánov, alebo tomu dopomohol aj niekto zvnútra vedenia (NEkontrolovania) obce? V každom prípade náprava nielen bezprávia, ale aj amorálneho stavu je možná kedykoľvek, ba dokonca aj dnes. Len musia chcieť občania.

Občan svojim hlasom (ale aj neúčasťou vo volebnom procese) dáva voleným zástupcom do rúk neskutočnú moc. Občan viac menej ani netuší, akú neskutočne veľkú. Ak dostane dôveru vo voľbách chrapúň, alebo ak aj zpočiatku relatívne slušný víťaz volieb postupne neodolá pokušeniam využiť možnosti ponúkané verejnou funkciou a zlyhá a ak zlyhá aj kontrolný orgán MsZ (OZ) - hlavný kontrolór, tak je "vymaľované".  Ak sú v zastupiteľstve ľudia bez vlastných názorov neznalí situácie, či partie rôznymi spôsobmi napr. primátorovi či starostovi obce zaviazané, alebo vzájomne previazané niekedy nie úplne legálnymi aktivitami, tak sa možnosti nabaľovania sa na verejných peniazoch výrazne rozširujú. A občan to zpravidla nevidí, alebo vidieť nechce. Prípadne má problémy prežiť sám a tak sa do vecí verejných starať čas nemá.  Potom je zneužívanie moci  možné prakticky na dennom poriadku.

Tak, ako každým mocou neobjasneným a nepotrestaným nezákonným konaním je posilňovaný obyčajný zlodej, zvyšuje sa arogancia a pocit neohroziteľnosti aj u politikov zvyknutých skôr na loajalitu bezcharakterných podnikateľov a tiež na privieranie očí zo strany príslušných orgánov štátom určených na dohliadanie nad zákonnosťou aj verejných činiteľov postavených na čelo samospráv.

Následne nielen takíto podnikatelia, ale aj volení zástupcovia získavajú moc, ktorú už bežní občania oslabiť nedokážu. Až do momentu zlomu, ktorý nastane. Skôr či neskôr, no nastane. Najlepším príkladom je práve Kočner. Ešte rok dozadu by ťažko ktokoľvek z nás povedal, že Kočner a Bašternák budú v base, z R.Fica sa stane expremiér, políciu nepovedie Kaliňák s Gašparom a SMER bude postupne (a potupne) odchádzať do histórie s horšími kauzami, na aké spomíname v súvislosti s Vladimírom Mečiarom.

Áno, "Kočnerovcov" a ich klony máme všade okolo seba. Len nesmieme pred pravdou zakrývať oči.

- - -

Téme sa popísaním konkrétnych zadokumentovaných prípadov budeme ešte venovať.

- - -

Téme sa popísaním konkrétnych zadokumentovaných prípadov budeme ešte venovať.


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign