Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 21. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

R. Raši: V ďalšom eurofondovom období musíme lepšie nastaviť financovanie

159

ÚPVSR II  |MM|   Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši dnes v rumunskej Bukurešti diskutoval s ministrami členských štátov Európskej únie (EÚ) zodpovednými za politiku súdržnosti o programovaní eurofondového obdobia na roky 2021 – 2027. Išlo o neformálne stretnutie ministrov, ktorí spoločne hovorili o prioritách politiky eurofondov a jej finančnom rámci v nasledujúcom programovom období. S ministrami o prioritách kohéznej politiky diskutovala aj eurokomisárka pre regionálnu politiku EÚ Corina Creţu.

 

Vicepremiér sa vo svojom vystúpení venoval niekoľkým oblastiam, ktoré Slovensko považuje za kľúčové pri programovaní politiky súdržnosti na roky 2021 – 2027. V prvom rade to je priaznivejšie nastavenie financovania. Ide predovšetkým o výšku spolufinancovania, ako aj o obdobie, počas ktorého je možné čerpať záväzky jednotlivých rokov, je to tzv. pravidlo n+3. Pravidlo znamená, že krajiny majú na dočerpanie financií po skončení programového obdobia ešte tri roky. Pravidlo n+2, ktoré navrhuje Európska komisia, Slovensko odmieta.

 

Ďalším bodom, ktorému sa Richard Raši na stretnutí venoval, bolo uvoľnenie podmienok tematickej koncentrácie. Znamenalo by to väčšiu flexibilitu pri programovaní a nastavovaní tém tak, aby sme si my ako krajina vedeli určiť, na čo sa financie z európskych fondov použijú, a to na základe našich národných potrieb. Európska komisia nám na jednej strane prikazuje investovať eurofondy do priorít, ktoré stanovila EÚ, na strane druhej od nás požaduje, aby sme riešili špecifiká krajiny, ako je v prípade Slovenska napríklad infraštruktúra. Jedno však vylučuje druhé. „Prísna tematická koncentrácia obmedzuje riešenia šité na mieru, ktorých cieľom je riešiť špecifické potreby regiónov. Pri rokovaniach preto budeme dôsledne žiadať, aby boli dostatočne zohľadnené naše argumenty a požiadavky na zvýšenie flexibility,“ uviedol podpredseda vlády SR Richard Raši s tým, že treba zohľadňovať potreby regiónov a z nich vychádzať. Za mimoriadne dôležité tak Slovensko považuje zjednodušený a flexibilný systém pravidiel, ktorý bude zohľadňovať potreby jednotlivých členských štátov a regiónov EÚ.

 

Slovensko na národnej úrovni už začalo budúce programové obdobie pripravovať.  Začala sa séria pracovných stretnutí so zástupcami mnohých relevantných sociálno-ekonomických partnerov. Zároveň sme začali viesť aj neformálny dialóg s Európskou komisiou. „Veríme, že aj ostatní lídri a inštitúcie Európskej únie sa budú rovnako snažiť, aby sme dohodu o budúcej európskej legislatíve a viacročnom finančnom rámci prijali včas, čo umožní skorý začiatok budúceho obdobia,“ dodal vicepremiér. R. Raši.

 


Fotogaléria k článku:

159
Autor: ÚPV SR II
159
Autor: ÚPV SR II

Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign