Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 22. 5. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Slovensko nie je potravinovo sebestačné. Na kauze nesú najväčšiu vinu poľské úrady, tvrdí Mäsovýroba CIMBAĽÁK

NEXTINA |MM|  Kým akékoľvek mäso zo zahraničia prejde naše hranice, musí prejsť dôležitými kontrolami. Tie vykonávajú štátne orgány danej krajiny odkiaľ mäso pochádza. Predajca i distribútor musia mať certifikát o povolení na dovoz do krajín Európskej únie.

Bardejov, 5. marca 2019 – V posledných dvadsiatich rokoch na Slovensku neprevýšil vývoz nad dovozom potravín ani raz. Ako krajina sme prestali byť potravinovo sebestačná a aktuálne sa musíme spoliehať na dovoz potravín väčšinou z krajín Európskej únie, ako aj mimo nej. Vyvážame až o tretinu menej potravín a poľnohospodárskych produktov ako ich dovezieme, pričom mäso patrí k top potravinám, ktoré sme nútení dovážať. „Aj práve preto sa musíme spoliehať na štátne orgány krajín, od ktorých nakupujeme. Za každých okolností si musíme byť istí, že distribútori, prípadne bitúnky, sú maximálne spoľahliví a kvalita mäsa musí spĺňať vysoké štandardy,“ hodnotí aktuálnu situáciu Pavol Sčensný, generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK.

Na margo faktu, že štátne orgány krajín sú zodpovedné za kontrolu potravín, ktoré vyrábajú a vyvážajú, hovorí, že budú prísnejšie dozerať a vyberať si svojich distibútorov. Spoločnosť Mäsovýroba CIMBAĽÁK sa totiž neprávom ocitla v kauze dovezeného hovädzieho mäsa z poľského bitúnku, ktorý mal zabíjať choré zvieratá a predávať z nich mäso. „Z nášho pohľadu nesú najväčší podiel viny práve poľské úrady. Tie nedostatočne kontrolovali bitúnky vo svojej krajine,“ vraví Pavol Sčensný. Ako ďalej zdôraznil, firma hovädzie mäso z poľského bitúnka Jasienica Mazowiecka nikdy neodoberala priamo, mäso jej dodávali certifikovaní a schválení distribútori.

Mäsovýrobcovia sú však okrem toho povinní o akejkoľvek zásielke mäsa informovať aj Štátnu veterinárna a potravinovú správu SR a príslušné Regionálne veterinárne a potravinové správy. „Úradní veterinárni lekári majú možnosť vykonať na zásielky úradné kontroly a odobrať vzorky mäsa na vyšetrenie,“ dopĺňa generálny riaditeľ spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK Pavol Sčensný s tým, že ich firma nahlási zásielku v deň príjmu, prípadne najneskôr do 24 hodín. Mimochodom, tento krok už prikazuje aj mimoriadne núdzové opatrenie štátnej veteriny, ktoré bolo prijaté 22. februára 2019. Všetkým prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí v mieste určenia prijímajú zásielky hovädzieho mäsa pôvodom z Poľska nariaďuje, aby najneskôr 24 hodín pred prijatím nahlásili zásielku do elektronického systému Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SROV.

 

Mäso prešlo kontrolou aj v samotnej spoločnosti Mäsovýroba CIMBAĽÁK na Slovensku a nikdy nevykazovalo žiadne známky závadnosti. Navyše spoločnosť mäso distribuovala tak, ako ho nakúpila, a teda nespracovávala ho do svojich výrobkov.

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign