Prihlásiť sa Prihlásiť sa | Registrácia Nová registrácia
Rescue Online | Sereď Online | Reportér 24

Trenčianske Teplice
Begam Trnava
Označenie inzercie

Dnes je 21. 7. 2019, meniny oslavuje: , zajtra
RSS Export článkov
Top panel

Triedený zber neplatí mesto, ani občania

159

Triedený zber neplatia občania zo svojich poplatkov, ani mesto. Financujú ho organizácie zodpovednosti výrobcov, ktoré na počet obyvateľov v zmysle zákona o odpadoch nastavili aj Trenčín nejaké počty nádob a vývozné štandardy. Naše mesto dokonca tieto štandardy prekračuje. Vo väčšine prípadov to nie je o nedostatku nádob, nedostatočnej frekvencii vývozov, nedostatku možností na odovzdanie odpadu, ale ukazuje sa, že je to o niečom inom – o nás, o ľuďoch.  

Táto fotografia je z nového stojiska polopodzemných kontajnerov v Kubrej. Ale podobné by sme, žiaľ, vedeli zhotoviť i inde, napríklad na Juhu.

V Kubrej bolo koncom minulého roku vybudované nové stojisko s polopodzemnými nádobami. Šlo o investíciu približne v hodnote 20 tisíc eur. Na toto stojisko sa umiestnili: nádoba na plast v objeme 5m³, nádoba na papier v objeme 5m³, nádoba na sklo v objeme 3m³, na tetrapak v objeme 2,4 m³ a na kovy v objeme 2,4 m³. Pôvodne tu boli na každú komoditu len 1 100 litrové nádoby, ktoré zrejme dovtedy stačili.

Vybudovaním polopodzemných kontajnerov malo poskytnúť nielen väčší objem pre ukladanie odpadu, ale i estetickejší pohľad na úplne iné nádoby. V Kubrej – okrem polopodzemných kontajnerov – je zabezpečený odvoz plastov zo všetkých rodinných domov vrecovým systémom. Napriek tomu sú pri polopodzemných kontajneroch povyhadzované vrecia s plastmi mimo nádobu.  

Lokálne zostali v Kubrej rozmiestnené aj 1100 litrové nádoby na papier a plasty. A v bezprostrednej blízkosti je i zberný dvor, ktorý je otvorený od pondelka do soboty do 17.30 hod. Napriek týmto všetkým možnostiam vzniklo na námestí v Kubrej takéto „smetisko“. A to tu ešte včera bol poriadok. Vývoz plastov i papiera z tohto stojiska bude v utorok 16. 4. 2019.  

Situácia nás prinútila na toto miesto umiestniť fotopascu. Priestor bude monitorovaný a vo veľmi blízkej dobe tu bude umiestnená aj tabuľa s elementárnym upozornením: Stojisko určené len pre triedené odpady! Prosíme, aby ste odpad stláčali a minimalizovali. Šetríte tým životné prostredie a svoje financie. Je zakázané vyhadzovať odpad mimo nádob!!! Priestor môže byť monitorovaný. Možná pokuta až 1500 Eur.

Čo viac môže mesto ešte v tejto veci urobiť? Chceme mať systém bez pravidiel, odvážať neobmedzené množstvá odpadu, sme ochotní platiť niekoľkonásobne vyššie poplatky? Alebo chceme mať tento systém v udržateľných finančných nákladoch s tlakom na to, aby sme množstvá odpadov znižovali, aby sme k ich tvorbe pristupovali zodpovedne, aby sme neplytvali vývozmi a aby sme rešpektovali pravidlá a využívali vytvorené možnosti na ukladanie odpadov?

 

zdroj: trencin.sk

 


Komentáre k článku:

Komentovať môžu:
registrovaní menom
›REGISTROVANÍ NICKOM‹
všetci

Pre pridávanie komentárov k článkom sa prihláste. Ak nemáte prihlasovacie meno a heslo, zaregistrujte sa tu.

Vyhľadávanie
Begam Trnava
Označenie inzercie
Usporne vykurovanie
Označenie inzercie
PRÁVNE RADY OBČANOM
Označenie inzercie
Posledné komentáre

Bezpecne mesto
Označenie inzercie
TransSibírska magistrála - Cestovateľská relácia
Označenie inzercie
Zlate pastilky
Označenie inzercie
Hrady a zamky
Označenie inzercie
Zdravotnicke pomocky Nitra
Označenie inzercie
Cestovanie 1 B
Označenie inzercie
Bottom panel

© reporter24.sk všetky práva vyhradené. Obsah novín je chránený autorským zákonom č. 618/2003 Z.z. a medzinárodným právom.
Prepis , šírenie, či ďalšie kopírovanie tohto obsahu alebo jeho časti, a to akýmkoľvek spôsobom je bez predchádzajúceho súhlasu vydavateľa alebo autora článku zakázané.
Design: © Mgr. Matej Fraňo Logo a názov novín: © Miloš Majko
Noviny sú aktualizované priebežne.
Články uverejnené na reporter24.sk neprechádzajú jazykovou korektúrou.
Redakcia a vydavateľ novín nezodpovedá za obsah autorov jednotlivých príspevkov. Redakcia a vydavateľ nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov a príspevky v diskusiách uverejnených v novinách.

Farby laky

Webdesign